Podráždenie kože
Čo kožu podráždi? Ako sa prejavuje podráždenie kože? Ako podráždeniu kože predchádzať? Existujú tri hlavné príčiny podráždenej kože.
Prvá je reakcia zdravej pokožky na zasiahnutie látkou, ktorá je pre pokožku toxická. Nemusí ísť nutne o zasiahnutie kyselinou alebo lúhom. Mnoho rastlín (koreňová zelenina, citrusy, figy, škumpa, bolševník ai.) obsahuje fototoxické látky, ktoré pokožku popália, pokiaľ sa postihnutá koža vystaví slnku. Tiež niektoré lieky dokážu spôsobiť takúto reakciu. Toxické podráždenie kože sa objaví väčšinou vo forme pľuzgierov, v prípade lieku vyrážkou. Niektoré prášky na vysoký tlak v kombinácii s tabletkami vitamínu D, môžu spôsobiť vriedky podobné akné. Antibiotika a slnko sa spravidla tiež neznášajú. Podráždenie od rastlín sa dá predísť dôsledným používaním rukavíc pri kontakte. Pred prácou môžete použiť emulzný krém Dermaguard, ktorý vytvorí bariéru medzi toxickou látkou a kožou. Tento krém dokáže po dobu niekoľko minút udržať od tela i priemyslovú kyselinu alebo lúh a poskytne čas k vyhľadaniu vody na omytie. U liekov čítajte pozorne príbalový leták alebo sa rovno spýtajte lekára.
Druhým typom podráždenia kože je stav, kedy koža získa precitlivenosť voči niektorým látkam. Najčastejšie k tým, s ktorými opakovane prichádza do kontaktu. Toto sa nazýva chronická dermatitída. Záhradníci si vypestujú precitlivenosť na zeminu, zdravotníci na dezinfekcie alebo na mydlá, upratovačky na upratovacie prostriedky atď. Podráždenie kože sa prejavuje najprv začervenaním a veľmi suchou kožou. Následne pokožka šupinkovatie a lúpe sa. Môžu sa robiť mozoľom podobné chrasty. Tie praskajú do hĺbky a bolia. Chronickej dermatitíde sa dá predchádzať len zabránením kontaktu s dráždivou látkou. Pokiaľ sa mu nemôžete vyhnúť je nevyhnutné používať rukavice. Alebo vyskúšať Dermaguard, ktorý vytvorí bariéru a dráždivá látka sa k pokožke nedostane.
Tretím typom podráždenia kože je atopická dermatitída. Je to vrodená porucha, ktorá spôsobuje prehnanú reakciu organizmu na konkrétny alergén. Na rozdiel od precitlivenosti stačí len molekula alergénu, aby vyvolala reakciu. Atopické ložiská sa objavujú prevažne na končatinách, na krku a na obličaji. I vo fáze pokoja sú tieto miesta veľmi suchá. Pri podráždení sčervenejú a veľmi svrbia. Môžu sa lúpať, praskať alebo mokvajú. Predchádzať vzplanutiu atopického ekzému, ako sa ochorenie nazýva, vyžaduje neustálu starostlivosť. Ľudia s atopickým ekzémom by sa mali vyhýbať fermentovaným potravinám a nápojom, kyslému ovociu a zelenine. Nosiť nedráždivé oblečenie, používať pracie prášky pre citlivú kožu a nedráždivú kozmetiku. Suché ložiská sa musia niekoľkokrát denne hydratovať. Pretože pokožka atopika je vrodene oslabená, môžete jej pomôcť udržať bariérovú funkciu aplikáciou emulzného krému Dermaguard. Najprv ale vyskúšajte, či neobsahujú látku, ktorá by mohla dráždiť.