ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Čo pomáha proti svrbeniu kože – 7 praktických tipov

Čo pomáha proti svrbeniu kože – 7 praktických tipov

Trápi vás svrbenie kože a hľadáte spôsob, ako sa ho zbaviť? Existuje rad metód, ako svrbenie zmierniť alebo dokonca zastaviť, a v tomto článku vás zoznámime so 7 najznámejšími. Výber správnej metódy závisí na príčine svrbenia.

Svrbenie kože na prstoch

Príčiny svrbenia kože

Svrbenie môže mať rad príčin, od uhryznutia hmyzom cez suchú kožu, alergia, nedostatok vitamínov až po rôzne dermatologické ochorenia (ekzém, lupienka) alebo užívanie niektorých liekov. Menej časté je svrbenie, obvykle sa vyskytujúce bez vyrážky a na celom tele, prejavom vnútorného ochorenia (napr. problémy so štítnou žľazou, pečeňou, ľadvinami atď.).
Ku svrbeniu často prispievajú i vonkajšie vplyvy ako nadmerné umývanie, používanie nevhodných mycích a kozmetických prípravkov, ale i klimatické vplyvy.
Prirodzenou a často podvedomou reakciou na svrbenie je škrabanie, ktoré môže na chvíľu priniesť úľavu, ale v skutočnosti situáciu len zhorší. Preto radšej vyskúšajte niektorú z preverených metód.

7 obľúbených metód, ktoré pomáhajú proti svrbeniu kože

1. Kúpeľ z koloidných ovsených vločiek

Použitie ovseného kúpeľa  patrí medzi tradičný prírodný prostriedok a overenú babskú radu na svrbenie kože. Ovos  totiž obsahuje protizápalové zlúčeniny, známe ako avenantramidy, ktoré majú antioxidačný a  upokojujúci  účinok.
Koloidné ovsené vločky nájdete v mnoho prípravkoch, alebo si  jednoducho kúpeľ z ovsených vločiek môžete pripraviť  sami. Na prípravu budete potrebovať  pol kilogramu ovsených vločiek a tri litre horúcej  vody. Ovsené vločky zalejte vodou a necháte hodinu stáť. Potom zmes precedíte a výluh pridáte do vody vo vani. Stačí 15minútová kúpeľ, ktorú môžete pre dosiahnutie lepších výsledkov opakovať  päť dní za sebou. Tento typ kúpeľa pomáha pri liečbe atopického ekzému a je vhodný i pre deti.

2. Chladivé obklady pre okamžitú úľavu

Ďalšou babskou radou, ktorá zaberá na pretrvávajúce svrbenie, je aplikácia chladivého obkladu na postihnuté miesto. Obklad nechajte na koži aspoň 10 minút. Táto metóda je účinná, pretože pocit chladu má znecitlivujúci účinok.

3. Hydratačné krémy

Na suchú a ekzematickú pokožku pomáha aplikácia  kvalitného hydratačného krému. Aby ste znížili riziko alergických reakcií, voľte hypoalergénne prípravky bez parfumácie.
Hydratačné krémy obvykle obsahujú látky zvlhčujúce pokožku (glycerín, med, urea, kyselina hyaluronová, aloe vera, AHA kyseliny), ďalej prísady pomáhajúce uzamknúť  vlhkosť v pokožke (včelí vosk, olivový olej, lanolín, vazelína) a treťou zložkou sú oleje a lipidy zmäkčujúce a vyživujúce pokožku. Tie pomáhajú obnoviť kožnú bariéru a patria medzi ne bambucké maslo, ceramidy a rôzne druhy rastlinných olejov (hroznový, ricínový, avokádový, argánový či šípkový).
Hydratačné krémy obsahujú buď všetky, alebo len niektoré z týchto prísad. Je dôležité starostlivo vyberať podľa zloženia a skúšať rôzne produkty, pretože každému vyhovuje niečo iného a niektoré zložky môžu vašu pleť dráždiť.

4. Obmedzenie frekvencie sprchovania a použitie vlažnej vody

Na sprchovanie používajte vlažnú alebo studenú vodu, pretože vysoké teploty môžu pokožku zbaviť vlhkosti. V sprche by ste nemali byť dlhšie než 20 minút a tiež by ste mali znížiť frekvenciu sprchovania. Ihneď po osprchovaní sa natriete hydratačným pleťovým mliekom, aby  nedošlo k vysušení pokožky.

5. Vyvážená strava

Pokiaľ sa vám naraz objaví vyrážka alebo suchá pokožka, skúste zmeniť jedálniček. Úprava stravy je pre liečbu kožných problémov  často zásadná, pretože koža je odrazom toho, čo sa deje vo vnútri nášho tela. Tomu neprospieva príliš cukru, bielej múky, údenín, červeného masa, konzervantov, polotovarov a chemicky upravených potravín.
Do svojho jedálnička  naopak zaraďte viac zeleniny, ovocia a potraviny bohaté na vitamíny A, C, D a E. Vitamín A podporuje obnovu pokožky, vitamín C je nevyhnutný pre tvorbu kolagénu a udržania pružnosti kože, vitamín D reguluje rast kožných buniek a vitamín E chráni bunky pred oxidačným poškodením. Proti zápalom a svrbeniu tiež pomáha zinok.
V prípade atopického ekzému sa vyhýbajte potravinám s vysokým obsahom histamínu i tým, ktoré podporujú jeho uvoľňovaniu do organizmu.

6. Obmedzenie stresu

Dlhodobý stres je jedným z faktorov, ktoré môžu zhoršiť choroby ako lupienka alebo atopický ekzém, a teda i svrbenie. Snažte sa minimalizovať kontakt so známymi stresormi  a adekvátne reagovať na situácie, ktoré je nemožné  zmeniť. Stres pomáha znižovať pravidelný šport, vedomé dýchanie, meditácia alebo jóga.

7. Dermaguard

Vyskúšajte náš bariérový krém Dermaguard, ktorý pokožku hydratuje, udržuje v nej vodu, zmierňuje svrbenie a chráni pred voľnými radikálmi i dráždivými látkami z okolitého prostredia. Je vhodný pre suchú i ekzematickú pokožku.

aaa

Dermaguard

Hydratácia a ochrana pokožky pred dráždivými vplyvmi.

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti dráždivým látkam.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhladzuje pokožku, nemastí, nie je parfumovaný.
  • Chráni až 6 hodín pred voľnými radikály.

Kúpiť krém

Súvisiace články

Kontaktná alergia

Príčinou kontaktnej alergie je vzniknutá precitlivenosť  kože na nejakú látku alebo situáciu. Veľa o tom vedia napríklad ľudia pracujúci v zdravotníctve. Časté umývanie rúk  a používanie dezinfekcií…

Krém na ekzém

K najčastejším druhom ekzémov patrí atopický ekzém a kontaktný ekzém, ale existujú i ďalšie. Liečba všetkých ekzémov sa sústreďuje prevažne  na prevenciu a na liečbu v prípade tzv. vzplanutia…

Masť na ekzém

Aj keď lekárska veda denne objavuje nové spôsoby pomoci pacientom, čo sa týka ekzémov, ich liečba sa stále obmedzuje na príznaky. Lieči sa postihnuté miesto. Zápal spôsobuje začervenanie, svrbenie,…

Atopický ekzém u dospelých

Atopický ekzém u dospelých má rovnakú príčinu ako u detí. Jeho prejavy bývajú ale iné a postihujú rozdielne miesta na tele. Príčinou je vrodený sklon k alergii spojený s porušenou funkciou kože. Je…