ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Masť na ekzém

Masť na ekzém

Aj keď lekárska veda denne objavuje nové spôsoby pomoci pacientom, čo sa týka ekzémov, ich liečba sa stále obmedzuje na príznaky. Lieči sa postihnuté miesto. Zápal spôsobuje začervenanie, svrbenie, mokvanie, suché a popraskané miesta, pupienky, pľuzgieriky a často i sekundárne infekcie spôsobené baktériami. Ľahšie stavy je možné preliečiť za pomoci domácich a voľne predajných prostriedkov. Ťažšie stavy patria do rúk odborného dermatológa.

Masť na ekzém 2

Prírodná masť na ekzém

Úvodom je potrebné napísať, rad bylín bežne odporúčaný na výrobu mastí a tinktúr, môže spôsobiť ďalšie podráždenie. Je preto dôležité použiť najprv  vzorky, používať  ich aspoň 3 dni a vyskúšať, či na ne pokožka nereaguje začervenaním, svrbením, alebo olupovaním. Ako masťový základ voľte najlepšie bielu lekársku vazelínu. Hydratačné byliny pre suchú kožu: juka, aloe, skalnica. Pri začervenaní: mesiačik, harmanček, 2aliový olej, rebríček, konope. Pri svrbení: aloe, levanduľa, konope.

Voľne predajná masť na ekzém

Voľne predajných mastí je celý rad. Rokmi preverené sú najmä tie, ktoré obsahujú síru, zinok alebo decht. V tekutých a gélových prevedeniach sa hodí na mokvavé formy ekzému, v pevnom stave na upokojenie suchej a lúpajúcej sa kože.  Čím menej zložiek voľne predajný prípravok obsahuje, tým lepšie.

Masť na ekzém na predpis

Skúsený lekár predpisuje masti, ktorých je celá škála. K najúčinnejším patria tie s kortikoidmi. K najslabším, a pritom účinným patrí hydrocortizon, triamcinolon má stredne silný účinok, betamethason silný a fluocinolon má veľmi silný účinok. Kortikoidy kožu rýchlo a účinne hoja, ale bohužiaľ majú atrofujúci efekt. To znamená, že čím častejšie nimi postihnuté miesto liečite, tým sa koža stáva tenšou  a jej bariérová funkcia je slabšia.
Slabá kožní bariéra znamená opakovanie problému. To si uvedomujú i dermatológovia, a preto odporúčajú celý súbor opatrení, ako ekzému predchádzať. Najdôležitejšia sa javí ochrana kožnej bariéry v miestach, kde sa ekzematické prejavy opakujú. Na trhu existujú prípravky na ochranu kožnej bariéry, napr. bariérový krém Dermaguard. Používa sa ako prevencia opakovaniu ekzémov a pre dlhodobú ochranu pokožky pred alergénmi  a agresívnymi látkami.

aaa

Dermaguard

Hydratácia a ochrana pokožky pred dráždivými vplyvmi.

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti dráždivým látkam.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhladzuje pokožku, nemastí, nie je parfumovaný.
  • Chráni až 6 hodín pred voľnými radikály.

Kúpiť krém

Súvisiace články

Čo pomáha proti svrbeniu kože – 7 praktických tipov

Trápi vás svrbenie kože a hľadáte spôsob, ako sa ho zbaviť? Existuje rad metód, ako svrbenie zmierniť alebo dokonca zastaviť, a v tomto článku vás zoznámime so 7 najznámejšími. Výber správnej metódy…

Kontaktná alergia

Príčinou kontaktnej alergie je vzniknutá precitlivenosť  kože na nejakú látku alebo situáciu. Veľa o tom vedia napríklad ľudia pracujúci v zdravotníctve. Časté umývanie rúk  a používanie dezinfekcií…

Krém na ekzém

K najčastejším druhom ekzémov patrí atopický ekzém a kontaktný ekzém, ale existujú i ďalšie. Liečba všetkých ekzémov sa sústreďuje prevažne  na prevenciu a na liečbu v prípade tzv. vzplanutia…

Atopický ekzém u dospelých

Atopický ekzém u dospelých má rovnakú príčinu ako u detí. Jeho prejavy bývajú ale iné a postihujú rozdielne miesta na tele. Príčinou je vrodený sklon k alergii spojený s porušenou funkciou kože. Je…