Chronický kontaktný ekzém
Chronický kontaktný ekzém trápi mnoho ľudí. Mnoho z nich ani netuší, že za ich problémami s kožou je ekzém. Domnievajú sa, že za suché a začervenané ruky môže len nedostatočná hydratácia.
Pritom sa jedná o prejav poškodenej a oslabenej pokožky. Tento typ ekzému nie je vrodeným ochorením. Je výsledkom častého a opakovaného narušovania pokožky. Paradoxne napríklad časté umývanie kože nehydratuje, ale vysušuje.
Používaním horúcej chlórovanej vody a zásaditých mydiel zmývame prirodzený mastný ochranný mikrofilm. Drhnutím kefkami alebo používaním solvín narušujeme štruktúru kože. Trenie pokožky ručníkom prispieva k vzniku mikro trhliniek v koži. To všetko vedie k tomu, že obranné mechanizmy pokožky sa strácajú. Pri práci je potom pokožka vystavovaná ďalšej záťaži v podobe rôznych chemikálií, prachu a nečistôt, prípadne je namáhaná mechanickým opakovaním nejakého úkonu. Vo výsledku je kože suchá, napnutá, červená, šupinkovatie a môže svrbieť. Chronický kontaktný ekzém sa najčastejšie objavuje na hánkach, dlaniach, na prstoch rúk. Ale môže sa objaviť i v obličaji. Väčšinou ide o dôsledok denného používania make-upu a kozmetiky.
Prejavy pokožky sú veľmi podobné iným dermatitídam, ako je kontaktný alergický alebo atopický ekzém.
Liečba chronického kontaktného ekzému trvá zhruba mesiac. Tak dlho trvá, než sa obnoví pokožka a s ňou i jej ochranná bariéra. Avšak i po úspešnom zahojení zostává nutnosť sa o pokožku starať tak, aby nedochádzalo opakovane k jej narušovaniu. Ako na to?
Ruky musíme držať ako v bavlnke. Pri práci je potrebné používať ochranné rukavice. Ak musíme používať latexové, je dobré pod ne vziať i bavlnené, aby nedochádzalo k macerácii kože. Alternatívou sú bariérové krémy, napr. Dermaguard.
K umývaniu sa snažíme pristupovať rozumne a ruky neumývať každú polhodinu. Pokiaľ je možné k mytiu používať nechlórovanú vodu, napr. dojčeneckú alebo minerálnu, tým lepšie. Vodu používame vlažnú, nie horúcu. Používame mydlá a gély bez vôní a farbív, s PH 5,5, čo je prirodzený stupeň kyslosti pokožky. Mali by tiež obsahovať hydratačné zložky, napr. oleje alebo ureu. Kožu osušíme ofukom alebo jemným poklepom. Do osušených rúk vtrieme neparfumovaný hydratačný krém, napr. s parafínom, glycerolem alebo lanolínom. Výberu krému venujeme pozornosť, niekomu nemusia niektoré zložky vyhovovať. Hydratáciu opakujeme vždy, keď máme pocit suchej kože a vždy po umytí.
Môžeme použiť tiež Dermaguard, bariérový krém 2 v 1. Krém plní dve funkcie. 4-6 hodín ochraňuje pokožku pred pôsobením agresívnych a alergizujícich látok a po rovnakú dobu tiež účinne hydratuje. Po umytí nie je nutná ďalšia aplikácia.