Zaparenie pod prsiami
Väčšina žien si je dobre vedomá, akú rolu ich prsia v našej civilizácii hrajú. O ich prípadných chybách či nedostatkoch neradi rozprávajú. Tak je tomu i u zaparenia pod prsiami. Pritom týmto zaparením trpí veľká časť žien. Predovšetkým ženy s väčšími alebo ovisnutými prsiami bojujú so zaparením i opakovane. Často si nevšimnú prvých príznakov ako je zapotenie a mierne sčervenanie. Pot a minimum vzduchu v mieste pod prsníkom spôsobí zaparenie.
To je živnou pôdou pre baktérie, ktoré na koži žijú. Čím ďalej je zaparenie nepozorované, tým viac baktérie narušujú kožu a ta sa pôsobením trenia odrie. V tomto štádiu už o sebe dá zaparenie vedieť. Väčšinou je miesto silno červené, páli a môže mierne zapáchať.
Liečba zaparenia nebýva zložitá. V prvom rade je treba vykonať poriadnu hygienu. Pokožku jemne omyť teplou vodou, namydliť bez použitia drhnutia handričkou alebo hubkou a dôkladne opláchnuť. Osušiť porušenú kožu je najlepšie len vzduchom. Buď vyvetraním alebo možno použiť fén s vlažným vzduchom. Je to možné osušiť tiež jemným poklepom uterákom, ale bez drhnutia. Suché zaparenie namazať.
Čo použiť na zaparenie? Krémov a prípravkov na zaparenie je celý rad. Na ľahké zaparenie, ktorá je len mierne červené stačí obyčajný detský zásyp alebo bariérový krém Dermaguard. Na zaparenie, ktoré už páli alebo svrbí sa používajú masti na zaparenie pre deti ako napr. Bepanthen. Tento postup sa opakuje aspoň 2x denne, než sa zaparenie stratí. To väčšinou trvá len pár dní. Po dobu liečby zaparenia sa neodporúčajú podprsenky s kosticami a z nepriedušnej syntetickej látky.
Pokiaľ sa zaparenie pod prsiami opakuje, je dôležité prejsť na prevenciu. Ako ideálny krém na zaparenie, ktorý dokáže predchádzať vzniku zapareniu, odporúčame krém Dermaguard. Krém vytvára na pokožke bariéru proti pôsobenia potu a tiež obmedzuje rast baktérií. Krém chráni zhruba 6 hodín, potom je potrebné kožu znovu namazať. Dermaguard možno použiť na akékoľvek zaparenie, pomáha tiež pri kontaktných a atopických ekzémoch.