Masť na zaparenie u dospelých
Kde sa vyskytujú a ako vypadajú zaparenia u dospelých? Akú masť na zaparenia u dospelých použiť? Zaparenia sa u dospelých objavujú najčastejšie okolo konečníka, genitálií, v podpazuší, u žien pod prsiami u mužov v trieslach. Obecne platí, že sú muži k zapareniu náchylnejší než ženy. Koža je začervenaná, silno podráždená, pri sprchovaní a použití dezinfekcie páli a pokiaľ je v miestach kožných záhybov tiež zapácha. Zaparenie vzniká na miestach kde sa drží teplo a vlhko. To prispieva k macerácii pokožky a k premnoženiu baktérií, ktoré sa na pokožke bežne vyskytujú. Koža reaguje na premnoženie baktérií neinfekčným zápalom.
Aká masť na zaparenia u dospelých predchádza zapareniam?
Dôležitá je prevencia. Je dôležité izolovať kožu od dráždivých podnetov, ako sú pot alebo kožný maz. Zásadná je teda hygiena. Pri sprchovaní používajte gély a mydlá s PH kyslosťou 5,5, čo je prirodzená kyslosť pokožky. Ostatné gély menia prirodzenú mikroflóru pokožky a zvyšujú jej citlivosť. Používajte skôr vzdušné oblečenie. Existujú také masti, ktorými je možné po určitú dobu pokožku od podráždenia uchrániť. Predovšetkým sa jedná o zinkovú masť (Sudokrém, Aviril) a mastné krémy (Bepanthen, Rybilka). Tieto krémy ale vytvárajú na pokožke vrstvu, ktorá špiní oblečenie. Pre dospelých môže byť účinnejší bariérový krém Dermaguard, ktorý vytvára mikrofilm, ktorý nešpiní, nemastí, nie je vidieť, a predsa dokáže chrániť pokožku po dobu niekoľko hodín. Obmedzuje tiež množenie baktérií na pokožke.
Liečba zaparenia u dospelých
Liečba zaparenia u dospelých nebýva zložitá. Podráždenú pokožku jemne omyte teplou vodou, dezinfikovať sprchovým mydlom či gélom k pokožke neutrálnym (bez drhnutia špongiou) a dôkladne opláchnuť. Osušiť podráždenú kožu len vzduchom, ofénovaním alebo jemným poklepom ručníkom. Ak je to možné, zaparenie nechajte aspoň nejakú dobu vetrať. Suché zaparenie je možné namazať. Na tvoriace sa ľahké zaparenie, ktoré je len mierne začervenané, postačí obyčajný detský zásyp (Aviril Baby, Johnson detský púder, Batole zásyp) alebo bariérový krém Dermaguard. Na zaparenie, ktoré už páli sa používajú vyššie uvedené masti so zinkom alebo s tukmi. Boľavé zaparenie je možné tiež skľudniť studenými obklady z mesiačika, repíka, šalvije alebo levandule. Obklady meňte zhruba po 5-tich minútach aspoň 3x, nechajte vyvetrať a namažte niektorou z mastí. Tento postup sa opakuje aspoň 2x denne, než sa zaparenie stratí. To väčšinou trvá len pár dní. Pokiaľ sa zaparenie nehojí, je možno infikované kvasinkou alebo baktériou. V lekárni je možné zakúpiť protimykotické krémy. V prípade že i naďalej zaparenie neustupuje a začne mokvať, je treba navštíviť lekára.