Vyrážka z potu
I keď je pot telu prirodzená tekutina, občas zapotené miesta môžu prinášať problémy nielen vo forme zápachu, ale tiež nepríjemných vyrážok. Aké vyrážky z potu sa môžu objaviť? Ako poznať o ktorú vyrážku z potu sa jedná?
Zapareniny (intertrigo) – ohraničené, červené, niekedy až mokvajúce plochy vznikajúci mechanickým trením kože, nedostatočnou hygienou a potením. Vznikajú na nevetranom mieste v kožných záhyboch. Vyskytujú sa najčastejšie okolo konečníka a genitálií, v podpaží, v trieslach a v ďalších kožných záhyboch (u žien napríklad pod prsiami).
Atletická noha (tinea pedis) je plesňové ochorenie spôsobené zaparením a spórami húb. Postihuje najčastejšie zaparenú kožu medzi prstami na nohách, na vonkajšom okraji chodidla, päte alebo nožnej klenbe. Koža svrbí a objavujú sa vodnaté pľuzgieriky alebo trhlinky. Mykózu možno preniesť z nôh na ktorúkoľvek časť tela, najčastejšie na dlane. Niekedy je k diagnóze nutné urobiť mikroskopické vyšetrenie. Mykóza sa lieči väčšinou prípravkami dostupnými bez predpisu v lekárni. Dôležité v prevencii je striedanie obuvi, časté menenie ponožiek, na verejných kúpaliskách nosiť plážovú obuv. Zabrániť prenosu môže tiež bariérový krém.
Potničky (miliaria) sú relatívne častým ochorením potných žliaz. V tele dochádza k blokáde potných kanálikov pri pôsobení tepla a vlhka. Pot sa nedostane na povrch kože, ale uniká do pokožky. Existujú štyri základné typy potničiek.
Miliaria crystallina – prevažne u dojčiat sa vyskytujúce nesvrbivé pľuzgieriky cca 1 mm veľké, prevažne na hlave a krku.
Miliaria profunda postihuje prevažne dospelých. Nesvrbiace 1-3 mm veľké biele pľuzgiere naplnené bielym hnisom na trupe a horných končatinách pripomínajú akné.
Miliaria rubra sa vyskytujú často u dojčiat ako svrbivé červené zapálené pupienky alebo pľuzgieriky na obličaji a vo vlasoch. U dospelých sa prejavujú najmä na krku a v hornej časti trupu mimo obličaju a dlaní. Prejavy miliaria rubra môžu byť zamenené za ekzém.
Liečba miliárií spočíva v obmedzení fyzickej námahy a pobytu v teple, používať vzdušný bavlnený odev a bežný pitný režim (veľký príjem tekuín zvyšuje potenie a zhoršuje stav). Pokožku umývať antiseptickým mycím gélom, aby nedošlo k druhotnej infekcii a ošetrovať tekutým púdrom s liehom a cloroxinem na predpis. Doba ústupu cca 2-3 týždne.
U dojčiat nedochádza k prejavom potničiek v dôsledku upchatia potných žliaz, ale pretože ich žľazy ešte nie sú vyvinuté. Pot zostáva dlho na povrchu kože a jemná detská pokožka naň reaguje tvorbou potničiek. Aby pot pokožku nedráždil, možno použiť bariérovú ochranu pokožky.