Zaparené bábätko
Zaparené bábätko je nočnou morou novopečených mamičiek. Ako postupovať, aby k zapareniu bábätka nedochádzalo a čo robiť pokiaľ už sa to stane? Čím mazať a dá sa zaparené bábätko vyliečiť bez lekára?
Zapareniny trápia polovicu mamičiek. Podstatnú rolu hrá do istej miery zavádzajúca reklama výrobcov plienok. Ozaj neexistuje žiadna plienka, ktorá by chránila pred pôsobením moču celý deň. Moč sa začne po dvoch hodinách rozkladať a uvoľňuje amoniak.
A práve amoniak teda čpavok, pôsobí jemnej pokožke novorodenca problém. Ostatne, na rozdiel od reklamy, na svojich stránkach výrobcovia odporúčajú prebaľovať bábätko najmenej každé 3 hodiny a ihneď, keď sa pokaká. Skúsení pediatri radia prebaľovať, bábätko do veku dvoch mesiacov, každé dve hodiny. Jedná sa o rovnakú frekvenciu, s akou sa menia látkové plienky. Jedinou výhodou jednorázových plienok v tomto období je len nižšia pracnosť.
Používanie vlhčených vreckoviek na utieranie citlivej pokožky novorodenca nie je vhodné. Vo väčšine vreckoviek sú prítomné rôzne zvlhčovadlá, alkohol a parfémy. Stačí aby bola pokožka podráždená amoniakom a zložky vreckoviek môžu vyvolať alergickú reakciu podobnú práve zapareninám. Lepšie je opláchnuť zadoček vlažnou vodou a osušiť jemným poklepaním, nie otrením alebo drhnutím. Do doby, než začne dojča prijímať i inú stavu než materské mlieko, nemá zmysel jeho zadoček ani preventívne natierať vrstvami krému. Póry v pokožke sa môžu zanášať a prirodzený pot nemôže z pokožky von. Môžu sa tvoriť rôzne podkožné zápaly, laikom vyhodnotené ako zapareniny.
Zaparené bábätko, čo s tým?
Pokiaľ je pokožka viditeľne červená a podráždená, je treba ju skľudniť. Opatrne zadoček omyjeme vlažnou vodou a necháme oschnúť. K osušeniu môžeme použiť i fén nastavený na vlažný vzduch. Po osušení vtrieme voľne predajný krém na zapareniny. Na suché a červené ložiská používame mastné a zvlhčujúce krémy (Rybilka, Bepanthen,), na mokvavé ložiská naopak krémy s vysušujúcim účinkom (Sudokrém, Aviril krém, zásyp). Pokožku necháme
o najdlhšie bez plienok. Po dobu liečby používame o číslo väčšie plienky. Pokiaľ zapareniny viditeľne neustupujú do dvoch, troch dní alebo sa naopak zhoršujú, je na mieste konzultovať s detským lekárom použitie mastí s clotrimazolom alebo ichthamolom.
Občas sa stáva, že robíme všetko správne. Prebaľujeme často, dodržujeme hygienu, a napriek tomu sa bábätku tvoria napohľad jasne podráždené ložiská. Pokiaľ sa vyskytujú na bokoch, okolo uzatvárania a nohavíc jednorázových plienok, môže sa jednať o kontaktnú alergiu na niektorú z látok obsiahnutých v plienkach. Najčastejšie to býva latex a chlór. V tomto prípade je treba navštíviť detského lekára a stanoviť spôsob liečby kontaktnej alergie. Väčšinou sa podráždené ložisko zvládne rýchlo za pomoci slabého kortikoidu. Aby sa situácia neopakovala, je nutné dbať na prevenciu. Bariérový krém Dermaguard ochráni citlivou pokožku pred pôsobením alergénov až 6 hodín.