Plienkové dermatitídy u seniorov
Dermatitída je označenie pre ochorenia, ktoré postihujú pokožku. V plienkovej oblasti sa jedná najmä o dráždivé prejavy ako sú zaparenia a ekzémy alebo o plesňové infekcie najrôznejšieho druhu. Ochorenia vznikajú pri nedostatočnej starostlivosti v plienkovej oblasti. Pri správnom používaní jednorázových plienok sa častosť ochorenia znižuje.
Bohužiaľ nesprávne pochopenie funkcie jednorázových plienok vedie často k omylu. Tým je predstava, že v plienkach pot, moč i stolice niekam zmiznú. Áno, plienky majú účinné membrány, ktoré čiastočne zabraňujú tekutinám vytekať, ale nedokážu zabrániť rozkladu na látky, ktoré pokožku dráždia. Výrobcovia uvádzajú, ako často je potrebné plienky meniť. U dospelej osoby je to každých 5 hodín a vždy po stolici. Táto prax sa však nedodržuje z dôvodu nedostatočného počtu poisťovňou preplácaných plienok i nedostatku času personálu.
Správnu diagnózu plienkovej dermatitídy by mal stanoviť lekár. Pre laika vypadajú príznaky rovnako. Pokožka je zapálená, červená, páli, svrbí, niekedy mokvá.
Liečba plienkovej dermatitídy u seniorov
Liečba plienkovej dermatitídy u seniorov sa odvíja od správnej diagnózy. Vždy je ale zásadná zvýšená hygiena. Postihnuté miesta je potrebné často vetrať a jemne oplachovať.
Zaparená pokožka býva liečená voľne predajnými krémami s obsahom zinku, zásypmi, hojivými obkladmi a inými prípravkami na zaparenie.
Ekzém ukazuje na neznášanlivosť nejakej látky obsiahnutej v plienkach. Je treba vyskúšať iné značky. Ekzém je treba liečiť liekmi na predpis, často kortikoidmi.
Mykózy, najčastejšie z rodu Candida, sa liečia protiplesňovými prostriedkami, väčšinou voľne predajnými.
Dermaguard vytvára na pokožke bariéru medzi kožou a dráždivými látkami, ako je moč, stolica, pot. Pri správnej aplikácii 2 -3x denne dokáže výrazne obmedziť možnosť zaparenia, ekzému alebo mykózy. Neaplikuje sa na pokožku v akútnom stave.