Masť na ekzém s kortikoidmi?
Je nutné používať na ekzém masť s kortikoidmi? Prečo majú masti s kortikoidmi zlú povesť? A ako je to s používaním kortikoidov naozaj? Je používanie kortikoidov celkom bezpečné? O tom si povieme v dnešnom článku.
Ekzémom ľudia väčšinou nazývajú najrôznejšie kožné zápaly. Niektoré môžu byť vrodené, iné alergické, u niektorých zápalov sa jedná o bakteriálnu, plesňovú alebo vírovú infekciu. Veľa postihnutých ľudí odkladá návštevu lekára a zatiaľ ložisko sčervenie, suchú a svrbiacu kožu "lieči" doma. Bez profesionálnej diagnózy sa ale skôr jedná o liečebné pokusy, ktoré môžu chorobu i zhoršiť. Keď sa nakoniec z postihnutého stane pacient, veľmi často odchádza od lekára s predpisom na masť na ekzém s kortikoidmi. V podvedomí ľudí sa usídlila informácia, že kortikoidy sú hormóny, po ktorých stlstnú, ženám narastú fúzy, mužom prsia a len Boh vie čo im to urobí s organizmom. Je teda čas na trochu osvety.
Je nutné používať na ekzém masť s kortikoidmi? Masti na ekzémy obsahujú rovnaké kortikosteroidné hormóny, ktoré vyrábajú naše nadľadvinky. Rýchlo a účinne hoja zápal a tlmia svrbenie. Doposiaľ sa nepodarilo nájsť iný prostriedok s tak efektívnym účinkom.
Prečo majú masti s kortikoidmi zlú povesť? Príliš vysoká hladina kortizolu v tele spôsobuje zmenu vizáže. Predávkovanie kortizolom zvyšuje chuť k jedlu, spomaľuje metabolizmus, a to spôsobuje obezitu. Tuk sa ukladá v tvári a oblasti brucha. Hormón zároveň atrofuje svalstvo, takže ruky a nohy zostávajú tenké. U žien sa môže objaviť zvýšené ochlpenie. Súbor týchto nežiaducich príznakov sa označuje ako Cushingov syndróm.
A ako je to s používaním kortikoidov naozaj? Skúsený lekár predepisuje masti s kortikoidmi podľa miery postihnutia. Mastí je celá škála a líši sa druhom kortikoidov. K najslabším, a pritom účinným patrí hydrocortizon, triamcinolon má stredne silný účinok, betamethason silný a fluocinolon veľmi silný účinok. Aby došlo k predávkovaniu kortikoidným hormónom pri kožnom podaní, musela by byť liečba veľmi intenzívna - napr. na viac než pätine tela, a tiež dlhodobá – viac než mesiac. Tieto masti však hoja ekzém veľmi rýchlo. Prvé účinky sú vidieť behom niekoľko hodín a celkovo zmizne za niekoľko dní. Predávkovanie kortikoidmi tak nehrozí.
Je používanie kortikoidov celkom bezpečné? Používať tieto masti predpísané odborným lekárom po vyšetrení je bezpečné. Je ale treba si uvedomiť, že ekzém nie je ešte stále vyliečiteľný. Liek len zhojí lokálne ložisko, choroba je skrytá a pravdepodobne sa znovu prejaví. Nie je riešením stále používať kortikoidne masti. Navyše kortikoidy kožu síce hoja, ale majú ľahko atrofujúcí efekt. To znamená, že čím častejšie nimi postihnuté miesto liečite, tým sa koža stáva tenšou a jej bariérová funkcia je slabšia. A slabá kožná bariéra znamená opakovanie problému. To si uvedomujú i dermatológovia, a preto odporúčajú celý súbor opatrení, ako ekzému predchádzať. Najdôležitejšie sa javí ochrana kožnej bariéry v miestach, kde sa ekzematické prejavy opakujú. Na trhu existujú prípravky na ochranu kožnej bariéry, napr. bariérový krém Dermaguard. Používa sa ako prevencia proti opakovaniu ekzémov a pre dlhodobú ochranu pokožky pred alergénmi a agresívnymi látkami.