ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Kontaktná dermatitída

Kontaktná dermatitída

Kontaktnou dermatitídou sa rozumie kožné podráždenie spôsobené kontaktom s nejakou látkou alebo viacerými faktormi. Môže sa jednať iba o podráždenie alebo o alergiu.
Častou formou kontaktnej dermatitídy sú ekzémy. Tie môžu mať pôvod v precitlivenosti pokožky (tzv. IKD) alebo v systémovej poruche - alergii (AKD).

Klinické príznaky sú na pohľad totožné. Začervenaná svrbiaca pokožka, výskyt pupienkov či pľuzgierov, olupovanie kože. Pokiaľ sa prejavy stále opakujú, je dobré podstúpiť alergologické testy. Tie rozhodnú, či sa jedná o alergiu alebo len o precitlivenosť pokožky k okoliu. Alergická kontaktná dermatitída (AKD) sa vyskytuje menej než iritačná kontaktná dermatitída (IKD).

Kontaktná dermatitída 2

Iritačných kontaktných dermatitíd je celý rad. Niektoré sa za určitých podmienok objavia u každého. Napríklad:
Toxická dermatitída - reakcia pokožky na styk s kyselinou, lúhom
Plienková dermatitída - reakcia na dlhší kontakt pokožky s močom a výkalmi
Zaparenia z potu
Fytofotoická dermatitída sa objaví potom, čo slnko osvieti pokožku, ktorá je postriekaná niektorými rastlinnými šťavami ako je boľševník, paštrnák, petržlen, zeler, citrusy a i.

Naproti   tomu sa niektoré kontaktné dermatitídy objavujú  len u osôb, ktoré majú k problémom s kožou  dispozície, alebo pracujú v odboroch, kde pokožka trpí.
Chronickú dermatitídu spôsobuje dlhodobé vystavovanie pokožky vode, dezinfikovanie, otery, kontakt s chemikáliami apod. To spôsobí, že pokožka začne po čase neprimerane reagovať na bežnú chémiu vr. kozmetiky, živočíšne i rastlinné produkty, kovy, a iné. Chronická dermatitída môže prerásť časom i do alergickej dermatitídy.
Alergická kontaktná dermatitída (AKD) sa objavuje hlavne u osôb s atopickým ekzémom.
AKD môže tiež vzniknúť tzv. senzibilizáciou pokožky u osôb, ktoré k tomu majú dispozíciu.
Pri alergickej reakcii reaguje na alergén i imunitný systém. Alergik môže po kontakte s alergénom reagovať teplotou, hnačkou, opuchmi, dusením atď. Alergická kontaktná dermatitída býva najčastejšou dermatologickou príčinou choroby z povolania.

aaa

Dermaguard

Hydratácia a ochrana pokožky pred dráždivými vplyvmi.

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti dráždivým látkam.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhladzuje pokožku, nemastí, nie je parfumovaný.
  • Chráni až 6 hodín pred voľnými radikály.

Kúpiť krém

Súvisiace články

Čo pomáha proti svrbeniu kože – 7 praktických tipov

Trápi vás svrbenie kože a hľadáte spôsob, ako sa ho zbaviť? Existuje rad metód, ako svrbenie zmierniť alebo dokonca zastaviť, a v tomto článku vás zoznámime so 7 najznámejšími. Výber správnej metódy…

Kontaktná alergia

Príčinou kontaktnej alergie je vzniknutá precitlivenosť  kože na nejakú látku alebo situáciu. Veľa o tom vedia napríklad ľudia pracujúci v zdravotníctve. Časté umývanie rúk  a používanie dezinfekcií…

Krém na ekzém

K najčastejším druhom ekzémov patrí atopický ekzém a kontaktný ekzém, ale existujú i ďalšie. Liečba všetkých ekzémov sa sústreďuje prevažne  na prevenciu a na liečbu v prípade tzv. vzplanutia…

Masť na ekzém

Aj keď lekárska veda denne objavuje nové spôsoby pomoci pacientom, čo sa týka ekzémov, ich liečba sa stále obmedzuje na príznaky. Lieči sa postihnuté miesto. Zápal spôsobuje začervenanie, svrbenie,…