Kontaktná alergia
Príčinou kontaktnej alergie je vzniknutá precitlivenosť kože na nejakú látku alebo situáciu. Veľa o tom vedia napríklad ľudia pracujúci v zdravotníctve. Časté umývanie rúk a používanie dezinfekcií alebo neustále nosenie rúšok a ochranných rukavíc im spôsobuje celý rad problémov s pleťou. Nie sú to ale len zdravotníci. Odhaduje sa, že kontaktná alergia znepríjemňuje život takmer pätnástim percentám populácie.
Kde sa môže kontaktná alergie objaviť?
Bežne sú postihnuté dlane, hánky a prsty rúk. V prašnom a znečistenom prostredí sa objavuje na odhalených častiach tela, často na krku, čele a lícach. V horúcom a vlhkom prostredí sa môže objaviť prakticky kdekoľvek na tele - na chrbte, hrudníku, v ohyboch lakťov a v podkolení. V takom prostredí býva komplikovaná i plesňami a baktériozami.
Aké sú príznaky kontaktnej alergie?
Prvým príznakom je lokálne začervenaná a svrbiaca pokožka. Môže byť extrémne suchá a lúpe sa. Môžu sa na nej tvoriť miesta podobné mozoľom, ktorá praskajú do krvi. Pod kožou sa môžu objavovať tekutinou naplnené pupienky, ktoré "prekvitajú" na povrch kože a praskajú. Môžu sa objavovať vyrážky podobné akné.
Ako liečiť kontaktnú alergiu?
Rovnako ako u veľkej časti dermatitíd sa dajú liečiť len jednotlivé príznaky a snažiť sa obmedziť kontakt s látkami, ktoré pokožku najviac dráždia. Znamená to, zakrývať časti tela, na ktorých sa kontaktná alergia prejavuje a používať bariérové krémy, ktoré bránia kontaktu alergénu s kožou, napr. bariérovú emulziu Dermaguard. Ľahšie formy je možné preliečiť voľne dostupnými liekmi. Neustupujúce a rozšírené ložiská musí vidieť kožný lekár a predpísať liek na recept.
Domáca liečba príznakov kontaktnej alergie
Pokožku je potrebné najprv upokojiť a zbaviť svrbenia. K tomu pomôže kúpeľ alebo obklad z nie príliš silného roztoku hypermangánu. Upokojuje ju i výluh z čierneho čaju alebo ovsených vločiek. Z bylín pomáha repík či rebríček, je však potrebné zistiť, či nebudú kožu dráždiť.
U mokvavých prejavov po kúpeli používame skôr oleje a olejové krémy než zásypy. Vhodný je zinkový olej, sírna masť alebo masť s obsahom ichtamolu. Je možné použiť i voľne predajnú hydrocortizónovú masť.
U suchých, lúpajúcich sa a praskajúcich ložísk je po kúpeli dôležité kožu dôkladne hydratovať. Používame olejové hydratačné krémy, ktoré zadržujú vodu, napr. s olejom z boráka lekárskeho, avokáda, či glycerínom.
Bariérový krém (emulzia) Dermaguard ochraňuje precitlivenú pokožku pred podráždením, hydratuje a poskytuje jej čas k regenerácii.