Dyshidrotický ekzém na rukách liečba
Dyshidrotický ekzém sa typicky vyskytuje na dlaniach, medzi prstami a vonkajších hranách prstov a niekedy i na chodidlách. Vyskytuje sa spolu s atopickou alebo kontaktnou dermatitídou
Príznaky dyshirotického ekzému sú malé podkožné pupienky a pľuzgieriky. Koža môže a nemusí svrbieť. Pupienky sú hmatateľné, i keď často nie sú viditeľné.
Liečba dyshidrotického ekzému
Pupienky vznikajú , že pokožka reaguje na nejaký alergén, s ktorým sa stretla v posledných 2- 72 hodinách. Preto je potrebné popremýšľať čo mohlo pokožku podráždiť a tej činnosti sa vyhýbať. Je treba začať používať ochranné rukavice, alebo pokiaľ je dyshidrotický ekzém v suchej, a ešte v nerozpraskanej fáze, modernejšie bariérové krémy, napr. v lekárni zakúpený Dermaguard.
V počiatočnej fáze dyshidrotického ekzému je pokožka len podráždená a pod kožou sú hrbolčeky sotva nahmatateľné. V tejto fáze dyshidrotického ekzému nepoužívame mastné krémy, ale riešime primeranú hydratáciu pokožky zvlhčujúcimi krémami bez parfumácie, ideálne s dlhšou dobou pôsobenia. Napr. bariérový krém Dermaguard dokáže okrem ochrany pokožky tiež hydratovať a to 4-6 hodín, bez toho aby sa z pokožky zmyl. Pozor na časté mytie rúk – to pokožke neprospieva. Mydlá a čistiace pasty pokožku odmasťujú a menia jej prirodzené pH. Drhnutie ručníkom spôsobuje v oslabenej pokožke mikrotrhlinky a k dyshidrotickému ekzému sa môže pridať infekcia.
Ak sa dyshidrotický ekzém prejavuje suchými a popraskanými miestami, prípadne svrbí, môžeme vyskúšať mazať masťou s kyselinou salicylovou, zinkom, močovinou, dechtom ai. Pri silnom svrbení môžeme použiť v lekárni voľne predajné antihistaminiká.
Pokiaľ sa pod pokožkou nachádzajú pľuzgieriky naplnené tekutinou, používame zinkový krém z lekárne. Dlane môžeme kúpať v silno nariedenom roztoku hypermangánu svetlo ružovej farby, alebo v odvare z rebríčka. Nepoužívajte harmanček, je to silný alergén a oslabená pokožka naň môže reagovať.
Vo fáze, kedy pupienky nezmizli, ale začali praskať, koža sa lúpe a vytvárajú sa na nej mokvavé ložiská, môžeme sa pokúsiť pokožku ukľudniť kúpeľom v čiernom čaji. Po kúpeli ložisko namažeme ichtoxylovou čiernou masťou z lekárne. V tejto fáze je lepšie navštíviť dermatológa, aby nám predpísal kortikoidovú masť na predpis. Kortikoidov sa netreba obávať.
Prevencia je nevyhnutnou súčasťou života s precitlivenou pokožkou. Používaním bariérového krému môžete docieliť výrazného zlepšenia stavu kože a obmedziť opakovanie problémov s kožou.