ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Dyshidrotický ekzém na rukách liečba

Dyshidrotický ekzém na rukách liečba

Dyshidrotický ekzém sa typicky vyskytuje na dlaniach, medzi prstami a vonkajších hranách prstov a niekedy i na chodidlách. Vyskytuje sa spolu s atopickou alebo kontaktnou dermatitídou

Príznaky dyshirotického ekzému sú malé podkožné pupienky a pľuzgieriky. Koža môže a nemusí svrbieť. Pupienky sú hmatateľné, i keď často nie sú viditeľné.

Dyshidrotický ekzém na rukách 2

Liečba dyshidrotického ekzému
Pupienky vznikajú , že pokožka reaguje na nejaký alergén, s ktorým sa stretla v posledných 2- 72 hodinách. Preto je potrebné popremýšľať čo mohlo pokožku podráždiť a tej činnosti sa vyhýbať. Je treba začať používať ochranné rukavice, alebo pokiaľ je dyshidrotický ekzém v suchej, a ešte v nerozpraskanej fáze, modernejšie bariérové krémy, napr. v lekárni zakúpený Dermaguard.
V počiatočnej fáze dyshidrotického ekzému je pokožka len podráždená a pod kožou sú hrbolčeky sotva nahmatateľné. V tejto fáze dyshidrotického ekzému nepoužívame mastné krémy, ale riešime primeranú hydratáciu pokožky zvlhčujúcimi krémami bez parfumácie, ideálne s dlhšou dobou pôsobenia. Napr. bariérový krém Dermaguard dokáže okrem ochrany pokožky tiež hydratovať a to 4-6 hodín, bez toho aby sa z pokožky zmyl. Pozor na časté mytie rúk – to pokožke neprospieva. Mydlá a čistiace pasty pokožku odmasťujú a menia jej prirodzené pH. Drhnutie ručníkom spôsobuje v oslabenej pokožke mikrotrhlinky a k dyshidrotickému ekzému sa môže pridať infekcia.
Ak sa dyshidrotický ekzém prejavuje suchými a popraskanými miestami, prípadne svrbí, môžeme vyskúšať mazať masťou s kyselinou salicylovou, zinkom, močovinou, dechtom ai. Pri silnom svrbení môžeme použiť v lekárni voľne predajné antihistaminiká.
Pokiaľ sa pod pokožkou nachádzajú pľuzgieriky naplnené tekutinou, používame zinkový krém z lekárne. Dlane môžeme kúpať v silno nariedenom roztoku hypermangánu svetlo ružovej farby, alebo v odvare z rebríčka. Nepoužívajte harmanček, je to silný alergén a oslabená pokožka naň môže reagovať.
Vo fáze, kedy pupienky nezmizli, ale začali praskať, koža sa lúpe a vytvárajú sa na nej mokvavé ložiská, môžeme sa pokúsiť pokožku ukľudniť kúpeľom v čiernom čaji. Po kúpeli ložisko namažeme ichtoxylovou čiernou masťou z lekárne. V tejto fáze je lepšie navštíviť dermatológa, aby nám predpísal kortikoidovú masť na predpis. Kortikoidov sa netreba obávať.
Prevencia je nevyhnutnou súčasťou života s precitlivenou pokožkou. Používaním bariérového krému môžete docieliť výrazného zlepšenia stavu kože a obmedziť opakovanie problémov s kožou.

aaa

Dermaguard

Hydratácia a ochrana pokožky pred dráždivými vplyvmi.

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti dráždivým látkam.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhladzuje pokožku, nemastí, nie je parfumovaný.
  • Chráni až 6 hodín pred voľnými radikály.

Kúpiť krém

Súvisiace články

Čo pomáha proti svrbeniu kože – 7 praktických tipov

Trápi vás svrbenie kože a hľadáte spôsob, ako sa ho zbaviť? Existuje rad metód, ako svrbenie zmierniť alebo dokonca zastaviť, a v tomto článku vás zoznámime so 7 najznámejšími. Výber správnej metódy…

Kontaktná alergia

Príčinou kontaktnej alergie je vzniknutá precitlivenosť  kože na nejakú látku alebo situáciu. Veľa o tom vedia napríklad ľudia pracujúci v zdravotníctve. Časté umývanie rúk  a používanie dezinfekcií…

Krém na ekzém

K najčastejším druhom ekzémov patrí atopický ekzém a kontaktný ekzém, ale existujú i ďalšie. Liečba všetkých ekzémov sa sústreďuje prevažne  na prevenciu a na liečbu v prípade tzv. vzplanutia…

Masť na ekzém

Aj keď lekárska veda denne objavuje nové spôsoby pomoci pacientom, čo sa týka ekzémov, ich liečba sa stále obmedzuje na príznaky. Lieči sa postihnuté miesto. Zápal spôsobuje začervenanie, svrbenie,…