ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Chronický ekzém

Chronický ekzém

Chronický ekzém je veľmi častou dermatitídou. Nazýva sa tiež ekzémom z opotrebovania. Vzniká postupne, stykom pokožky s rôznymi mydlami, čistidlami, chemikáliami.
Pokožka stráca svoje obranné mechanizmy. Slabne, je suchá, napätá, šupinatá, začervenaná, môže praskať. Najčastejšie sa chronický ekzém prejaví na rukách - na hánkach, dlaniach, na prstoch. Môže sa objaviť tiaž na tvári, v dôsledku častého používania líčidiel, kozmetiky a odlíčovadiel. Prejavy pokožky sú veľmi podobné iným dermatitídam, ako je kontaktný alergický alebo atopický ekzém. Na rozdiel od nich, väčšinou neprechádza do mokvavých fáz. Pri správnej starostlivosti o pokožku nie je nutné tento typ ekzému liečiť pod dohľadom lekára kortikosteroidmi.

Chronický ekzém 2

Ako sa starať o chronicky narušenú pokožku?
Zásadným krokom je posilnenie a obnova bariérovej ochrannej funkcie pokožky. Doba obnovy je cca mesiac. Pri postihnutí rúk je nutnosťou používať ochranné rukavice alebo bariérové krémy vždy, keď pracujeme s agresívnejšími látkami. Najmä sa jedná o mycie, pracie a čistiace prostriedky, nátery, farby, pri záhradných prácach a pri práci v kuchyni (rastlinné a živočíšne šťavy, kyseliny, škrob). Pokiaľ sa chronický ekzém objavil na tvári, je nutné prestať používať kozmetiku, pokožku obnoviť a potom začať používať len kozmetiku určenú na precitlivenú pleť.

Umývanie a čištenie pokožky: príliš časté mytie nie je u oslabenej pokožky vhodné. Pokiaľ je možné, k umývaniu rúk alebo tváre používame minerálnu alebo dojčenskú nechlórovanú vodu. Voda nesmie byť horúca (vysušuje), ale vlažná. K očisteniu používame neparfumované mycie gély a mydlá s pH 5,5, aby zostala zachovaná prirodzená kyslosť pokožky, napr. Sonett Tekuté mydlo, Linola mycí gél ai. Výhodou je, pokiaľ obsahujú oleje pre hydratáciu (Protopan, A derma). Nepoužívame žiadne solvíny a už vôbec nie kefky a peelingy. Po umytí pokožku nedrhneme a netrieme, ale sušíme jemným poklepom alebo vzduchom. Po osušení vtrieme do pokožky hydratační krém, ideálne bez parfumov (Protopan, Basic, Epaderm). Mastné krémy nie sú odporúčané, pokiaľ neobsahujú i hydratačnú zložku. Na ruky je možné aplikovať i parafínový zábal, ktorý pokožke prospieva. Hydratačné krémy aplikujeme nejmenej každé 2-3 hodiny a vždy po umytí.
K liečbe chronického ekzému môžeme použiť bariérový krém Dermaguard. Napriek tomu, že ho na pokožke necítite ani nevidíte, vytvára mikrofilmovú bariéru proti väčšine agresívnych látok a plní tak funkciu  ochranných rukavíc. Dermaguard zároveň pokožku účinne hydratuje. Pôsobí až 6 hodín, a to i po umytí, tak že nie je nutné pokožku opakovane hydratovať. Krém nie je mastný ani parfumovaný. Je ho možné použiť na akúkoľvek časť tela, mimo slizníc a očných viečok.

aaa

Dermaguard

Hydratácia a ochrana pokožky pred dráždivými vplyvmi.

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti dráždivým látkam.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhladzuje pokožku, nemastí, nie je parfumovaný.
  • Chráni až 6 hodín pred voľnými radikály.

Kúpiť krém

Súvisiace články

Čo pomáha proti svrbeniu kože – 7 praktických tipov

Trápi vás svrbenie kože a hľadáte spôsob, ako sa ho zbaviť? Existuje rad metód, ako svrbenie zmierniť alebo dokonca zastaviť, a v tomto článku vás zoznámime so 7 najznámejšími. Výber správnej metódy…

Kontaktná alergia

Príčinou kontaktnej alergie je vzniknutá precitlivenosť  kože na nejakú látku alebo situáciu. Veľa o tom vedia napríklad ľudia pracujúci v zdravotníctve. Časté umývanie rúk  a používanie dezinfekcií…

Krém na ekzém

K najčastejším druhom ekzémov patrí atopický ekzém a kontaktný ekzém, ale existujú i ďalšie. Liečba všetkých ekzémov sa sústreďuje prevažne  na prevenciu a na liečbu v prípade tzv. vzplanutia…

Masť na ekzém

Aj keď lekárska veda denne objavuje nové spôsoby pomoci pacientom, čo sa týka ekzémov, ich liečba sa stále obmedzuje na príznaky. Lieči sa postihnuté miesto. Zápal spôsobuje začervenanie, svrbenie,…