ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Chronicky suchá koža

Chronicky suchá koža

Veľmi veľa ľudí ani netuší, že za ich problémy so suchou kožou je chronický ekzém. Domnievajú sa, že suché a začervenané ruky môže len nedostatočná hydratácia. Pritom sa jedná o prejav poškodenej a oslabenej pokožky. Tento typ ekzému nie je vrodeným ochorením. Je výsledkom častého a opakovaného narušovania pokožky.

Chronicky suchá koža 2

Paradoxne napríklad časté umývanie kožu nehydratuje, ale vysušuje. Používaním horúcej chlórovanej vody a zásaditých mydiel zmývame prirodzený mastný ochranný mikrofilm. Drhnutím kefami alebo používaním solvín narušujeme štruktúru kože. Trenie pokožky osuškou prispieva ku vzniku mikro trhliniek v koži.

To všetko vedie k tomu, že obranné mechanizmy pokožky sa strácajú. Pri práci je potom pokožka vystavovaná ďalšej záťaži v podobe rôznych chemikálií, prachu a nečistôt, prípadne je namáhaná mechanickým opakovaním nejakého úkonu. Vo výsledku je koža suchá, napnutá, červená, šupinatie a môže svrbieť. Chronický kontaktný ekzém sa najčastejšie objavuje na hánkach, dlaniach, na prstoch rúk. Ale môže sa objaviť i v obličaji. Väčšinou ide o dôsledok denného používania make-upu a kozmetiky.

Prejavy pokožky sú veľmi podobné iným dermatitídam, ako je kontaktný alergický alebo atopický ekzém. Liečba chronického kontaktného ekzému trvá zhruba mesiac. Tak dlho trvá, než sa obnoví pokožka a s ňou i jej ochranná bariéra. Avšak i po úspešnom zahojení zostává nutnosť starať sa o pokožku tak, aby nedochádzalo opakovane k jej narušovaniu.

Ako na to? Ruky musíme držať ako v bavlnke. Pri práci je potrebné používať ochranné rukavice. Ak musíme používať latexové, je dobré pod ne vziať si bavlnené, aby nedochádzalo k macerácii kože. Alternatívou sú bariérové krémy, napr. Dermaguard.
K umývaniu sa snažíme pristupovať rozumne a ruky neumývať každú polhodinu. Pokiaľ je možné k umývaniu používať nechlórovanou vodu, napr. dojčeneckú alebo minerálnu, tým lepšie. Vodu používame vlažnú, nie horúcu. Používame mydlá a gély bez vôní a farbív, s pH 5,5, čo je prirozený stupeň kyslosti pokožky. Mali by tiež obsahovať hydratačné zložky, napr. oleje nebo ureu. Kožu osušíme ofukom alebo jemným poklepom. Do osušených rúk vtrieme neparfémovaný hydratačný krém, napr. s parafínom, glycerolom alebo lanolínom. Výberu krému venujeme pozornosť, niekomu nemusia niektoré zložky vyhovovať. Hydratáciu opakujeme vždy, keď máme pocit suchej kože a vždy po umytí.
Môžeme použiť tiež Dermaguard, bariérový krém 2 v 1. Krém plní dve funkcie. 4-6 hodín ochraňuje pokožku pred pôsobením agresívnych a alergizujúcich látok a takú istú dobu  účinne hydratuje. Po umytí nie je nutná ďalšia  aplikácia.

aaa

Dermaguard

Hydratácia a ochrana pokožky pred dráždivými vplyvmi.

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti dráždivým látkam.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhladzuje pokožku, nemastí, nie je parfumovaný.
  • Chráni až 6 hodín pred voľnými radikály.

Kúpiť krém

Súvisiace články

Starostlivosť o pleť

Po tridsiatke sa pomaly znižuje pružnosť pleti, pleť sa stáva citlivejšou, slabšou, ľahko ju poznamená stres alebo ponocovanie. Mnoho nás po rannej prehliadke v zrkadle začne panikáriť a skúšať…

Suchá koža na rukách a na obličaji

Suchá koža na rukách a na obličaji: čo majú tieto problémy spoločné? Problémy so suchou kožou sa rozhodne netýkajú len rúk. Suchá koža sa bežne vyskytuje i inde na tele, napríklad na obličaji a okolo…

Ako hydratovať pleť

Je vôbec potrebné hydratovať pleť? Ako poznať, že moja pleť potrebuje hydratovať? Nepostačí časté umývanie? Ako často hydratovať pleť? Môže sa to s hydratáciou prehnať? Na tieto časté otázky…

Popraskané ruky

Suché popraskané ruky, drobné trhlinky, šupinatá alebo olupujúca sa koža na rukách, to sú prejavy, ktoré majú spoločného menovateľa. Porušenú funkciu pokožky.Jak k tomu došlo? Na vine bývajú dve…